Debata „Język w kryzysie” – zaproszenie

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Miasto Poznań zapraszają serdecznie do uczestnictwa w otwartej debacie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, która odbędzie się online w sobotę 20 lutego 2021 roku.

Tegoroczna dyskusja o polszczyźnie, której hasło przewodnie brzmi „Język w kryzysie”, będzie miała formę trzech 45-minutowych paneli dyskusyjnych: „Odpowiedzialność za słowo”, „Porozumienie między pokoleniami” oraz „Koronawirus w języku”.

W pierwszej części prof. Andrzej Markowski (IJP UW), dr Katarzyna Kasia i Kuba Strzyczkowski porozmawiają o tym, czym jest współcześnie odpowiedzialność za słowo: na czym ona polega i czy chodzi tylko o rzetelność wypowiedzi? W jakim stopniu odpowiedzialność za słowa wiąże się z odpowiedzialnością za czyny, które mogą one spowodować? Uczestnicy drugiego panelu – prof. Jerzy Bralczyk, dr Antonina Doroszewska oraz red. Bartłomiej Chaciński – poszukają odpowiedzi na pytania o bariery językowe, które utrudniają międzypokoleniowe porozumienie. W trzeciej części o tym, jak pandemia wpłynęła na polszczyznę, rozmawiać będą prof. Marek Łaziński (IJP UW), prof. Michał Rusinek i prof. Dorota Piontek. Paneliści przyjrzą się temu, w jaki sposób doświadczenia pandemii, strachu czy samotności odzwierciedlają się w najnowszym słownictwie. Zastanowią się również nad rolą języka w pandemii i nad tym, czy wzbogacił się on w ciągu ostatnich miesięcy, czy raczej zubożał.

Paneliści odpowiedzą również na pytania od widzów – będzie można je zadawać za pomocą mediów społecznościowych.

Debatę będzie można obejrzeć na żywo:

1) na profilach społecznościowych UM Poznania: https://www.facebook.com/events/176869280567544

2) na antenie Wielkopolskiej Telewizji Kablowej: https://wtk.pl/

3) na kanale Youtube UM Poznania: https://www.youtube.com/poznan.

Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.