CSL 26.01.2023

Zapraszamy serdecznie na nasze pierwsze seminarium naukowe w nowym roku 2023. Dwudziestego szóstego stycznia (czwartek) o 13.15 referat pt. Czy sztuczną inteligencję śmieszą parodie? Językowa charakterystyka poezji współczesnej na marginesie automatycznej klasyfikacji wygłosi dr Inez Okulska (NASK). Spotkanie odbędzie się zdalnie na platformie Zoom (link oraz streszczenie poniżej). 

Join Zoom Meeting

https://uw-edu-pl.zoom.us/j/94554325024
Meeting ID: 945 5432 5024

STRESZCZENIE

Poeci współcześni doczekali się wielu opracowań, wiele można wyczytać na temat ich stylu. Aczkolwiek jest to perspektywa ludzka – gołym okiem widoczne struktury, elementy semantycznie nacechowane, które jako nieodłączny element wydźwięku całego utworu naturalnie przykuwają uwagę interpretatorów. Czy to jedyne elementy dysktyntywne? Czy istnieją inne, znaczące różnice i na ile rzeczywiście są znaczące? I wreszcie czym jest parodia w stylu „Nowych wierszych sławnych poetów” i dlaczego nas śmieszy? Czy ten śmiech ma swój algorytm? 
Na marginesie automatycznej klasyfikacji wybranych utworów współczesnych poetów przedstawię punkty przecięcia ludzkiej ekspertyzy i mocy obliczeniowej i pokażę, co mogą wnieść do badań literackich i językowych.