Poprawna polszczyzna: ortografia i interpunkcja

Rekrutacja 2021 otwarta

Zapraszamy do rejestracji na kurs Poprawna polszczyzna: ortografia i interpunkcja w poniższym formularzu. Kurs zostanie uruchomiony, gdy zgłosi się minimum 15 uczestników. Dane konta do wpłat zostaną podane po zawiązaniu się kursu. Rejestracja potrwa do 21 listopada 2021 r.

Formularz rejestracyjny

• Prof. dr hab. Radosław Pawelec (Instytut Dziennikarstwa UW)
  • Dr hab. Magdalena Derwojedowa (Instytut Języka Polskiego UW)
  • Dr Jarosław Łachnik (Instytut Języka Polskiego UW)

Cena kursu i tryb odbywania zajęć

• Cena kursu wynosi 654 zł.
  • Kurs odbywa się w trybie e-learningu na platformie Kampus UW i trwa 30 godzin (15 modułów).
  • Minimalna liczba uczestników: 15 osób.

Opis kursu

Kurs e-learningowy „Poprawna polszczyzna: ortografia i interpunkcja” jest polecany wszystkim osobom, dla których język polski jest narzędziem pracy. Przydatny jest zarówno dla osób z wykształceniem polonistycznym, filologicznym, jak i specjalistów z innych dziedzin. Kurs pozwoli uczestnikom usystematyzować wiedzę o zdradliwej i trudnej dla użytkownika ortografii oraz ułatwi zrozumienie zasadniczych mechanizmów rządzących zasadami pisowni i interpunkcji, a także zapozna z mniej znanymi prawidłami w tym zakresie.

Częścią kursu będą także informacje i ciekawostki z zakresu gramatyki historycznej języka polskiego, pragmatyki językowej itd. W trakcie kolejnych zajęć uczestnicy poznają szereg praktycznych zagadnień ortograficznych i interpunkcyjnych, które mogą mieć istotne znaczenie m.in. podczas pracy redaktorskiej, korekty tekstów, redagowania tekstów prawniczych itp. Dlatego też kurs jest polecany wszystkim, dla których istotna jest precyzja w formułowaniu wypowiedzi pisemnych. Wreszcie kurs ten może być również traktowany jako „doraźny poradnik językowy” – w chwili potrzeby każdy uczestnik może zajrzeć na strony kursowe i obejrzeć jeszcze raz materiały, które pomogą wyjaśnić konkretne wątpliwości, lub też skopiować pliki zawierające wyjaśnienie konkretnych zagadnień ortograficznych i interpunkcyjnych.

Tematyka kursu

W kursie e-learningowym „Poprawna polszczyzna: ortografia i interpunkcja” omawiane są następujące zagadnienia:

• zmory szkolnych dyktand,
  • pisownia wielkich i małych liter,
  • partykuła by
  • partykuła nie
  • ekstraokazja w półdystansie – pisownia łączna i rozdzielna wyrażeń przyimkowych, połączeń z obcymi, cząstkami, liczebników i słów od nich pochodnych,
  • ortografia dla zaawansowanych,
  • gdzie postawić przecinek,
  • kropka, wielokropek, dwukropek, wykrzyknik, znak zapytania, nawias, zbiegnięcie znaków,
  • skróty — interpunkcja,
  • łącznik — najmniej znany w polskiej ortografii znak,
  • interpunkcja dla zaawansowanych.

Zasady zaliczenia kursu

• Kurs kończy się egzaminem w formie zdalnej.
  • Końcowa ocena kursu jest średnią ważoną: 50% z aktywności w trakcie kursu i 50% z wyniku egzaminu.
  • Zaświadczenia ukończenia zajęć są sygnowane przez Uniwersytet Warszawski.