Kursy

Zapraszamy na kursy prowadzone przez Instytut Języka Polskiego.

Pułapki polszczyzny – niezbędnik poprawnościowy

Kurs e-learningowy „Pułapki polszczyzny: niezbędnik poprawnościowy” jest przeznaczony dla osób zainteresowanych współczesną polszczyzną, poprawnością językową, chcących poszerzyć wiedzę o języku polskim i panujących w nim zasadach oraz pragnących ominąć wszystkie językowe pułapki. Zagadnienia zostały zgrupowane w trzy zasadnicze bloki: pułapki leksykalne, pułapki gramatyczne oraz pułapki ortograficzne i interpunkcyjne.

Przecinek w centrum uwagi. Kurs interpunkcji

Kurs „Przecinek w centrum uwagi. Kurs interpuncyjny” jest przeznaczony dla osób chcących zwiększyć swoje kompetencje w zakresie interpunkcji polskiej, szczególnie w zakresie posługiwania się znakami oddzielającymi. Zakładamy, że uczestnicy są rodzimymi lub bardzo zaawansowanymi (near native) użytkownikami języka polskiego i mają podstawową wiedzę o zasadach polskiego przestankowania. Z kursu mogą skorzystać osoby tworzące teksty, np. urzędnicy czy tłumacze, jak i zajmujące się bardzo szeroko rozumianym ich opracowaniem, na przykład redaktorzy. 

Do rzeczy i do ludzi – prosty język i efektywna komunikacja dla praktyków

Język oficjalnych pism i e-maili, które otrzymujemy jako klienci i obywatele, sytuuje się między stylem urzędowym pierwszej połowy XX wieku a korporacyjną nowomową. Aby zrozumieć treść tych, komunikatów musimy przedzierać się przez zdania wielokrotnie złożone, kancelaryzmy, niejasne terminy i rozbudowane konstrukcje. Jako odbiorcy tych pism czujemy się zmęczeni ich stylem i oficjalnością. Kiedy jednak sami musimy je napisać, bywamy bezradni wobec skostniałej materii językowej i szablonów, które powielamy niejako automatycznie.