Czwartkowe spotkania lingwistyczne 24.02.2022

Serdecznie zapraszamy na referat doktora Borisa Kerna (ZRC SAZU, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša) pt. Fran i Franček – portale leksykograficzne Instytutu Języka Słoweńskiego im. Frana Ramovša, który zostanie wygłoszony w czwartek 24 lutego o 13.15. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom https://us02web.zoom.us/j/87316406048

Dr Boris Kern

Centrum Naukowo-Badawcze Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki, Instytut Języka Słoweńskiego im. Frana Ramovša

Celem referatu jest przedstawienie dwóch portali leksykograficznych Instytutu Języka Słoweńskiego im. Frana Ramovša przy Centrum Naukowo-Badawczym Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki, czyli portali Fran i Franček, których powstanie wycisnęło piętno na słoweńskiej leksykografii ostatniej dekady.

Portal Fran, udostępniony w 2014 r., łączy obecnie 39 słowników języka słoweńskiego (słowniki języka ogólnego, słowniki dialektów, słowniki terminologiczne, etymologiczne, historyczne), Słoweński atlas językowy, poradnie językową i terminologiczną oraz zapewnia dostęp do innych zbiorów Instytutu Języka Słoweńskiego im. Frana Ramovša.

Portal Franček, który powstawał w latach 2017-2021, jest przeznaczony dla uczniów; jego zawartość jest dostosowana do potrzeb trzech grup wiekowych: (1) od 1 do 5 klasy szkoły podstawowej, (2) od 6 do 9 klasy szkoły podstawowej oraz (3) uczniów szkoły średniej. Oprócz treści słownikowych portal zawiera również linki do dwóch gramatyk szkolnych oraz poradnię językową dla nauczycieli. Jest to innowacyjny portal, który powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie na dostosowane wiekowo słowniki i treści, ma na celu stopniowo zachęcać młodzież do korzystania z bardziej szczegółowych słowników i poradników językowych.